Wash Bottles
- (4)
- (98)
- (13)
- (1)
- (41)
- (244)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (3)
- (349)
- (2)
- (29)
- (11)
- (7)
- (21)
- (139)
- (18)
- (60)
- (5)
- (27)
- (103)
- (2)
- (1)
- (8)
- (17)
- (128)
- (17)
- (8)
- (1)
- (76)
- (13)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (19)
- (19)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (26)
- (8)
- (140)
- (9)
- (22)
- (116)
- (72)
Filtered Search Results
United Scientific™ Wash Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Design of the sprayer allows for more precise aiming of the liquid when squeezed.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| For Use With (Equipment) | Water |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Threaded |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Chemical Label | Blank |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
United Scientific™ UniSafe™ Narrow Mouth Vented Wash Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Low density polyethylene bottle with easy and uniform solution dispensed
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Chemical Label | Blank |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
United Scientific™ UniSafe™ Assorted Vented Wash Bottles, LDPE, 500 mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Keep your lab safe with this set including most popular variations of bottles.
United Scientific™ Unitary Wash Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These Unitary Wash Bottles are translucent and manufactured from low density polyethylene (LDPE).
Bel-Art™ Right-to-Know, Safety-Vented Wash Bottles with GHS Labeling
Science Education
A science education product.
A science education product.
Specially designed valve prevents pressure build-up, which eliminates potentially dangerous chemical drips. Allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles, 250mL
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for storing solvents. Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles features patented DripLok™ vapor venting valve that prevents solvent drips.
| Height (Metric) | 145 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Capacity (Metric) | 250 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles, 500mL
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for storing solvents. Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles features patented DripLok™ vapor venting valve that prevents solvent drips.
| Diameter (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
Dynalon™ Azlon™ Autoclavable Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used to rinse various pieces of laboratory glassware. Dynalon™ Azlon™ Wash Bottle is autoclavable at 121°C
Dynalon™ Sloping Shoulder Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
Sloping shoulders plus a swan-neck dispensing spout
Dynalon™ Azlon™ Solvent Venting Custom Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
These LDPE Driplok Wash Bottles with PP closures feature the only venting system that dispenses solvent as efficiently as a standard wash bottle. This venting system consists of a valve specifically designed to allow volatile solvent vapors to escape, but seals completely when in use to dispense a powerful, spatter-free jet of solvent.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Max. Temperature (Metric) | 80°C |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Vent |
| Mouth | Wide |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | SPI recycling code stamped on base |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Temperature Range (Metric) | -50° to 80°C |
Vicam Wash Bottle, 500 mL
Wash Bottle, 500 mL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva Washbottle 250 mL modified cap
Washbottle rectangular 250 mL modified cap
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
DOMINO AMJET INC WASH 1 LITRE
NC2600182 WASH 1 LITRE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BPS BIOSCIENCE INC RCYCL WASH BUFR PH7.0-7.4 75ML
NC2893528 RCYCL WASH BUFR PH7.0-7.4 75ML
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More